pranie-tapicerki

Tapicerki wymagają regularnego prania. Czyszczenie tego materiału można przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bądź zlecić ten proces specjaliście. Warto dowiedzieć się, jak wygląda pranie tapicerki.

Pranie tapicerki – jak wygląda?

Czyszczenie wnętrza auta uzależnione jest głównie od warunków eksploatacji, a także tapicerki. W niektórych samochodach trzeba to robić częściej, a w innych można to przeprowadzać rzadziej. Jednakże trzeba pamiętać o tym, iż z wiekiem tapicerka traci swój blask. Niestety ciemnieje, brudzi się, a w efekcie traci swój atrakcyjny wygląd. Dodatkowo tapicerka może być zawilgocona bądź źle pachnieć. Z tego powodu należy odpowiednio prać tapicerkę. Trzeba robić to też regularnie. Dzięki temu jakość tapicerki będzie na wysokim poziomie. Pranie tapicerki trzeba rozpocząć od odkurzenia wnętrza. Do tego celu wyjmuje się na początku dywaniki, a także wszelkie niepotrzebne rzeczy. Przeważnie wykorzystuje się do tego wąską szczotkę bądź pędzelek. Przy pomocy takich narzędzi można usunąć kurz, zabrudzenia oraz piach z najciaśniejszych zakamarków. Należy pamiętać, że szczególną uwagę trzeba zwrócić na wszystkie szczeliny znajdujące się między przyciskami deski rozdzielczej, a także tunelu środkowego. Dodatkowo trzeba skrupulatnie przeczyścić kratki nawiewów, rynienki w drzwiach oraz przestrzeń pod fotelami.

Jak wygląda czyszczenie materiałowej tapicerki?

W celu wyprania tapicerki materiałowej stosuje się przeznaczone do tego zadania detergenty – mowa tutaj przede wszystkim o piankach w spreju, które są bardzo skuteczne. Nadają się one tez do czyszczenia dywaników czy wykładziny, która znajduje się w bagażniku auta. Warto zaznaczyć, że narzędziem przeznaczonym do tego zadania jest miękka szczotka. Nadaje się ona świetnie do usuwania małych czy średnich zabrudzeń. Okazuje się, że inne środki przeznaczone są do pielęgnacji deski rozdzielczej. Wszystkie plastikowe elementy możemy także czyścić płynami w spreju – nie trzeba ich szorować, bowiem wystarczy tylko przetrzeć zwykłą szmatką. Żeby deska rozdzielcza prezentowała się odpowiednio, najlepiej będzie nanieść na nią środki konserwujące. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku wysokiej jakości materiałów, na przykład drewna. Do tego celu można też zastosować środki antystatyczne, które skutecznie odpychają kurz. Ponadto pozostawiają one efekt połysku bądź matu. Pranie tapicerki najlepiej przeprowadzić przy zastosowaniu najlepszej jakości materiałów. Z tego powodu najlepiej kupić je od sprawdzonych producentów.