Czym są sprawy rozwodowe?

Opublikowane przezKamil Sikora

maj 9, 2022
sprawy-rozwodowe-gdańsk

Niezwykle stresującym wydarzeniem są sprawy rozwodowe Gdańsk oferuje w tym zakresie duże możliwości. Lepiej się do tego dobrze przygotować, żeby później być spokojnym o wynik sprawy. W tym artykule wyjaśnimy, jakie pytania może zadać sąd, a także co należy zrobić przed rozprawą.

Proces rozwodowy

Warto zwrócić uwagę na fakt, że sąd okręgowy przeprowadza proces sądowy o orzeczenie rozwodu. Pozew o rozwód musi być wniesiony przez jedno z małżonków. Od pozwu należy wnieść opłatę w wysokości 600 zł. Warto dodać, że opłata powinna być uiszczona na właściwy rachunek sądowy. Brak opłaty pisma skutkuje zwróceniem pozwu, dlatego nie można o tym zapomnieć. Kluczowa jest także właściwość sądu. Sądem właściwym jest sąd, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jest jednak jeden warunek, o którym trzeba pamiętać. W danym okręgu przynajmniej jedno z małżonków musi mieć jeszcze miejsce zwykłego pobytu lub zamieszkania. Jeśli warunek nie zostanie spełniony to sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania małżonka pozwanego. Może się okazać, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane. W takiej sytuacji właściwy będzie sąd w miejscu zamieszkania powoda. Trzeba pamiętać, że rozwód jest możliwy, tylko wtedy gdy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozkład musi być koniecznie trwały i zupełny. Chodzi tu przede wszystkim o ustanie więzi ekonomicznej, uczuciowe oraz fizycznej. Możliwe jest wniesienie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie. Proces będzie jednak krótszy, jeżeli małżonkowie złożą wniosek o nieorzekanie o winie. Niezwykle skomplikowane są sprawy rozwodowe Gdańsk jest miejscem, gdzie działa wielu doskonałych prawników.

Sala rozpraw

Decydując się na rozwód warto wcześniej zatrudnić dobrego prawnika. Kwestie prawne są ciężkie do zrozumienia dla kogoś, kto nigdy nie miał z tym do czynienia. Przepisy bardzo często się zmieniają, więc trzeba być ze wszystkim na bieżąco. W takiej sytuacji niezbędna jest współpraca z kancelarią prawną. Najlepiej korzystać z usług renomowanych prawników, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Na sali rozpraw może znajdować się powód, pozwany, sędziowie, pełnomocnicy oraz świadkowie. Należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, ponieważ sąd sprawdzi obecność od razu po wejściu na salę. Potem świadkowie powinni opuścić salę i poczekać aż sąd ich wezwie ponownie. Najpierw sąd zadaje podstawowe pytania o małżeństwo, dzieci oraz sprawy rodzinne. Może się okazać, że jest szansa uratowania związku, jednak trzeba się wtedy udać na mediację. Niezwykle stresujące są sprawy rozwodowe Gdańsk to duże miasto.